Jeśli jesteś właścicielem jakiegokolwiek sklepu stacjonarnego, to z pewnością jesteś na bieżąco ze wszystkimi zmianami, które dotknęły przedsiębiorców w ostatnich latach. A czy wiesz, że niezależnie od branży, w której prowadzisz swój biznes, prędzej czy później będziesz musiał / musiała zakupić kasy fiskalne online?

Najpóźniej taką kasę będziesz musiał / musiała zakupić pod koniec 2021 roku, kiedy skończy się homologacja na kasę tradycyjną. I nie, taka kasa nie służy do prowadzenia sklepu internetowego (choć przez nazwę skojarzyć właśnie w ten sposób). Co to więc właściwie jest ta kasa fiskalna online i jak ona działa?

Jak działa kasa fiskalna online?

W ogólnym uproszczeniu kasa fiskalna online działa dokładnie tak samo jak ta tradycyjna – przynajmniej z punktu widzenia klienta. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy zauważyć można kilka funkcjonalności takich kas. Przede wszystkim kasa online ma za zadanie zautomatyzowania i bezpośredniego wysyłania danych z kasy do Centralnego Repozytorium Kas, które prowadzone jest przez Krajową Administrację Skarbową.

Poza tym kasa online zapisuje w swojej wewnętrznej pamięci wszystkie kopie drukowanych dokumentów. Udogodnieniem dla przedsiębiorcy będzie to, że przy zmianie przepisów (na przykład stawek VAT na poszczególne produkty) nie trzeba będzie wzywać serwisu, bowiem taka rzecz będzie mogła zostać wykonania zdalnie przez uprawnioną do tego firmę. Dodatkowo kasy online mają połączenie z terminalami płatniczymi, co niweluje błędy popełnione przez kasjera (na przykład błędna wpisana kwota transakcji).

Jak widać kasy online mają przyspieszyć proces transakcji z punktu widzenia klienta i zminimalizować liczbę błędów, przy wpisywaniu kwot przez kasjerów do terminali płatniczych. Przede wszystkim jednak wprowadzenie takich kas ma na celu dokładniejsze kontrolowanie przedsiębiorców przez uprawnione do tego organy państwowe. Wszystko bowiem zapisywane jest i przesyłane do odpowiednich instytucji, co praktycznie uniemożliwia robienia jakichś „przekrętów” czy „matactw”.